Historia

Jak to się zaczęło...

Barwna i pełna miłości do koni historia Stadniny Koni w Przekolnie. Każdy kto nas odwiedza, może poczuć płynące od wieków zamiłowanie do koni.

Przekolno, o którym można znaleźć wzmianki historyczne już z 1250r n. e., leży na zachód od Dobiegniewa i tym samym Narodowego Parku Drawieńskiego. Miejscowość ta położona jest na obszarze niezwykle pięknego pojezierza pomorskiego. Do okoła rozciągają się rozległe, piękne lasy co daje idealne warunki na tereny konne wśród natury, które od początku kultywujemy.

Same początki sięgają przodków rodziny Lewandowskich, właścicieli ziemskich koło Warszawy. W starych kronikach można znaleźć informacje o posiadaniu przez nich rozległych ziem oraz dworków. Chowali konnie i jeździli konno. Płynąca w krwi miłość do koni zwyciężyła i po dwóch kolejnych pokoleniach na nowo potomek rodziny Lewandowskich postanowił odnowić tradycję i na ziemiach pełczyckich założyć hodowlę koni. W 1989 stanęły pierwsze fundamenty, lecz w latach 90-tych rola stadniny była typowo hodowlana. Do dzisiaj przez nasze ręce przeszło co najmniej 200 koni. Wraz z postępem i modernizacją stopniowo przekształcała się w ośrodek rekreacyjny. Energią napędową rekreacji był jeden z pierwszych koni Gran Torino. Przez lata był jak członek rodziny. Niestety zginął śmiercią tragiczną.

Stadnina powstała z zamiłowania i pasji do koni oraz jeździectwa.